Mücahit Yanılmaz

Ara

  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Başkan Yanılmaz Bir Yılını Değerlendirdi

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz bir basın toplantısı düzenleyerek, hizmette bir yılını değerlendirdi.

Kahvaltılı basın toplantısına basın mensuplarının yanı sıra Belediye Meclis Üyeleri, başkan yardımcıları ve birim müdürleri katıldı.

Başkan Yanılmaz yaptığı açıklamada, 5 yılda gerçekleştirmeyi planladıkları 23 çözüm planının kendileri için bir anayasa niteliğinde olduğunu ifade ederek, "Bu projelerimizden 20'sini daha 1. yılımızda hayata geçirdik. Kalan 3 projemiz olan ELBÜS, Harput'a füniküler sistem ve Harput Vadi Park Projelerimiz üzerinde de çalışmalara başladık ve bu 3 projemizle ilgili çalışmalarımız sürüyor" dedi.

BAŞKAN YANILMAZ: “BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ”

Belediye personeli, Belediye Meclis Üyeleri ve daha ötesinde tüm Elazığ halkıyla büyük bir aileyi temsil ettiklerini dile getiren Başkan Yanılmaz, " Biz büyük bir aileyiz. Uyum içinde çalışıyoruz. Uyumlu çalışmamız verimliliğimizi artıracaktır. Hiç bir çalışanımız ne bana çok uzak, ne çok yakındır. Sadece görevini hakkıyla yapan bana en yakındır" şeklinde konuştu.

HİZMETTE ADİL OLMAK BİZLERİN VAZGEÇİLMEZİDİR

Hizmette adil olmanın kendileri için vazgeçilmez olduğunun altını çizen Başkan Yanılmaz, "Hizmette inancından, düşüncesinden dolayı hiç bir kimseyi diğerinden ayırt etmedik. Hiç bir mahallemizi diğerinden ayırt etmedik. Adalet asla taviz vermeyeceğimiz en önemli kriterimizdir. Yönetim anlayışımızın bir diğer önemli unsuru şeffaflıktır. Yönetimimizde her konu açık ve şeffaf olarak değerlendirilmektedir. Bir diğer ilkemiz birlikte yönetimdir. Kurum, kuruluş, dernek ve STK'larımızla bir aradayız. Düşüncesi ne olursa olsun herkesle görüşüyoruz. Bir diğer ilkemiz şehri ekonomik yönetmektir. Biz bize emanet edilen bütçeyi en iyi şekilde yönetiyoruz. Bunu yaparken de Elazığ'ın çıkarlarını ön planda tutuyoruz. Yerinde yönetim ilkemiz doğrultusunda da sorun ve çözümleri kapalı kapılar ardında değil, yerinde tespit ederek, çözümlerini oluşturuyoruz. Etkili ve disiplinli yönetim anlayışımızdan asla taviz vermedik ve vermeyeceğiz. Bizim asli görevimiz hizmet etmektir. Bunun için de 24 saat esaslı çalışıyoruz. Mesai saati kavramını yok saydık. Bu doğrultudaki çalışmalarımızla Elazığ Belediyesi'ne kurumsal kimlik ve saygınlık kazandırdık" şeklinde konuştu.

BİR YIL İÇERİSİNDE GELİRLERİMİZİ ARTIRDIK GİDERLERİ AZALTTIK

Hizmet gücünün finansal güce bağlı olduğuna dikkat çeken Başkan Yanılmaz, "Bizler gelirlerimizi artırmanın, buna karşın giderlerimizi azaltmanın mücadelesini veriyoruz. Biz Belediye'nin imkânlarını kullananların üzerine gittik. Buna karşın vatandaşları ilgilendiren konularda indirime gitmeyi ihmal etmedik. Elazığ Belediyesi olarak 330 esnafımıza olan borçlarımızı ödedik. Belediyemizin ödeme kapasitesini ve güvenilirliğini artırdık" dedi.

Bir yıl içerisinde personelin tüm alacaklarını ödediklerini dile getiren Yanılmaz, "2014'te emeklilerimize 5 milyon TL ikramiye ödemesi yaptık. Kamulaştırmaya 6 milyon 658 TL ödeme yaptık. Cüz-i bir rakam karşılığında 25 aracı hibe yoluyla araç filomuza dâhil ettik" ifadelerini kullandı. Sokak hayvanları için örnek bir proje gerçekleştireceklerini dile getiren Yanılmaz, hayvan barınağı projesi üzerinde çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

HALİ HAZIR PROJELERİMİZ TAMAMLANMAK ÜZERE

Devam eden çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Yanılmaz, "Çöpten enerji üretme projemizde sona gelindi. Tesisin yapım çalışmaları tamamlandı. Enerji nakil hattı üzerinde çalışmalar sürüyor. Türkiye'de bir ilk olarak enerji üretiminden yüzde 35 kar elde edeceğimiz proje doğrultusunda yakında enerji üretimi başlayacak. Şehrin en büyük meydanı konumundaki İzzetpaşa Meydanı etrafındaki duvarları kaldırarak, halkımızın hizmetine sunduk. Şehirlerarası terminal binasını baştan sona yeniliyoruz. Güvenlik sistemi oluşturulmuş, yenilenmiş bir konuma getirerek halkımızın hizmetine sunacağız. Yine sebze halinde çalışmalara başladık. Alt yapı, güvenlik ve diğer çalışmalarımızı gerçekleştirerek yepyeni yüzüyle hizmete sunacağız. Taziye evlerini halkımızın hizmetine sunduk. Nailbey Mahallesi taziye evini de yakında hizmete sunacağız" şeklinde konuştu.

8 ÜST GEÇİDE ASANSÖR YAPILDI

Yanılmaz, vatandaşların güvenliği konusunda büyük önem taşıyan üst geçitlere asansör yapım çalışmaları doğrultusunda 4 üst geçide 8 adet asansör kurulduğunu ve en kısa zamanda tüm üst geçitlere asansör kurulacağını kaydetti. Elektromekanik otopark yapım çalışmalarının başladığını belirten Başkan Yanılmaz, ilkinin Salıpazarı-Kilise yanında kurulacağını söyledi.

Sosyal Belediyecilik çalışmaları doğrultusunda ALO 188 Cenaze hattının vatandaşların hizmetine sunulduğunu, bununla birlikte yeni alınana 4 cenaze aracının da hizmete sunulduğunu ifade etti.

ULAŞIM AĞI YENİLENDİ

Toplam 34 yeni aracın Belediye araç filosuna eklendiğini belirten Başkan Yanılmaz,  10 adet yeni otobüsün de halkımızın hizmetine sunulacağını dile getirdi.

Şehrin alt yapı sorunlarını çözmenin öncelikleri olduğuna dikkat çeken Başkan Yanılmaz, "Hamza Bey Barajı İçme Suyu Projemizde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Ayrıca içme suyu borularımızı yeniliyoruz" dedi.

Asfaltlama çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirten Yanılmaz, "Bir yılda asfaltlama konusunda rekor kırdıklarını, planlanın 5 katı, toplamda 760 bin metrekare asfalt serim yapıldığını ifade ederek, 2015 yılı içerisinde de asfalt seriminde rekora imza atacaklarını kaydetti.

        Güney Çevre Yolu bağlantıları olan Hazardağlı ve Tofaş Kavşağı, Doğukent-Karşıyaka bağlantı bulvarı ve Alparslan Türkeş Bulvarı'nın tamamlanarak hizmete sunulduğunu dile getiren Yanılmaz, Kuzey Çevre Yolu ve Kuzey İmar Yolu çalışmalarının sürdüğünü belirterek, şehir trafiğinin rahatlaması açısından Kuzey İmar Yolu'nun çok daha büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

KURUMLAR ARASI DİYALOGU ÖNEMSİYORUZ

Yanılmaz kurumlar arası koordinasyonun önemine dikkat çekerek, bu doğrultuda başlatılan Bölge Müdürlüklerinin taşınması, Şorşor Deresi'nin ıslah çalışmaları, Kuzey Çevre Yolu Projesi, çimento fabrikasının taşınması, Harput'un yeniden canlanması yolundaki çalışmalar, Hazar Gölü Çalıştayı, Kalkınma Kurultayı, ulaşım ve trafik düzenleme çalışmaları 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması, Elazığ Tanıtım Günleri ve deprem riskine karşı yürütülecek çalışmaları içeren 550 milyon dolarlık EBİSMER projesi ile Hüseynik Evlerinin restorasyon çalışmaları ve Vakıf Üniversitesi'nin kurulması çalışmalarının bu konuda atılmış önemli adımlar olduğunu kaydetti.

MESİRE ALANI PROJESİ BEĞENİ KAZANDI

Safran ve Cip Barajı Mesire alanlarının Belediye'ye devir işlemlerinin yapıldığını belirten Başkan Yanılmaz, Safran Mesire alanına uygulanacak proje hakkında bilgi verirken, yapılan proje sunumu beğeni topladı.

Geri dönüşüm konusunda Belediye’nin ciddi çalışmaları olduğunu anlatan Başkan Yanılmaz, bayat ekmek ve atık bitkisel yağ toplama kampanyalarının başarı sağladığını, yakın bir gelecekte evlere farklı renklerde atık malzeme toplama poşeti dağıtarak, çalışmaların kapsamını genişleteceklerini dile getirdi.

ŞEHRİN TEMİZLİĞİNE ÖNEM VERİYORUZ

Elazığ Belediyesi olarak temizlik çalışmaları konusuna hassasiyet gösterdiklerini belirten Başkan Yanılmaz, "Şehrin temizliği bir bütündür. Yeni aldığımız teknolojik ekipmanlarımızla çalışmalarımızda kaliteyi artırdık. Çöp taksilerimizle her köşeye rahatlıkla girebiliyoruz. 80 derece buharla yıkama yapan aracımızla sıklıkla kullanılan noktalarda hijyen sağlıyoruz. Cami ve Kur-an Kurslarımızın halılarını yıkıyoruz. Her mahallemizde rutin çalışmaların yanı sıra kapsamlı temizlik çalışması gerçekleştiriyoruz. 960 adet çöp konteynırını vergiye yansıtmadan hizmete sunduk. Eski konteynırlarımızı da yenileyerek, yeniden hizmete sunuyoruz. Büyüterek güçlendirdiğimiz temizlik araç filomuzla daha temiz bir Elazığ için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

DAHA YEŞİL BİR ELAZIĞ’I HEDEFLİYORUZ

Göreve geldikleri süreçte daha yeşil bir Elazığ için çalıştıklarını ifade eden Yanılmaz, 85 bin ağaç, 1 milyon 350 bin çiçek dikimi gerçekleştirildiğini, Harput'ta bulunan tarihi miras konumundaki çınar ağaçlarının da bakımının yapılarak, yeniden hayata tutunduklarını ifade etti. Görev sürelerince 330 adet oyun parkını şehre kazandırdıklarını anlatan Yanılmaz, bugüne kadar yapılmış 16 adet halı sahaya karşın görev sürelerinde 8 adet semt halı sahanın hizmete sunulduğunu söyledi.

Elazığ'da ilk kez hafriyat döküm alanı oluşturduklarını belirten Başkan Yanılmaz, çevre ve insan sağlığı açısından yaptıkları çalışmalar doğrultusunda içme suyu depolarının da temizlenerek, halkımıza sağlıklı su sunduklarını belirtti.

ELBÜS PROJESİ ASELSAN’LA HAYATA GEÇİRİLECEK

ASELSAN gibi dev bir teknoloji firmasıyla teknoloji işbirliği protokolü imzaladıklarını, bu çerçevede ciddi çalışmalar yapacaklarını anlatan Yanılmaz, "Akıllı kart ELZ Kartı hizmete sunduk. Doğukent-Hilalkent arası ring seferlerini başlattık. Ulaşım ana planı ihalesini bu ay gerçekleştireceğiz. Şehirlerarası otobüslerin şehir içine girişini engelledik. Akıllı durak sistemini yakında hayata geçireceğiz" şeklinde konuştu.

BOSNA HERSEK BULVARI YENİDEN DÜZENLENECEK

Bosna-Hersek Bulvarı üzerindeki orta refüjü kaldırmak amacıyla bir proje hazırladıklarını belirten Başkan Yanılmaz, "Bu düzenlemeye ilişkin bir anket başlattık. Halkımızın görüşleri doğrultusunda bir düzenleme yapacağız. Buraya ait çok özel bir proje oluşturduk.

 

 

 Yine bu çalışmamız doğrultusunda, Hürriyet Meydanı, Şira Meydanı ve Kapalı Çarşı'da bir düzenleme yapacağız. Kapalı Çarşı'da bulunan sakatatçı ve balıkçılar için yeni bir alan oluşturacağız. Kapalı Çarşıyı bir cazibe merkezi haline getireceğiz" şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da bilgi veren Yanılmaz, Cumhuriyet Mahallesi'nden başlatılan çalışmaların tüm hızıyla süreceğini kaydetti.

ESTETİĞİ BOZAN TABELALAR KALDIRILACAK

Elazığ'da ilk kez Kent Estetik Kurulu oluşturulduğunu anlatan Yanılmaz, bu doğrultuda yapılacak çalışmalarla Gazi Caddesi üzerinde ve Harput'ta bütün tabelaları kaldıracaklarını söyledi.

Gümüşkavak mahallesindeki imar yolu çalışmaları hakkında da bilgi veren Yanılmaz, bu alanda istimlak çalışmalarının tamamlandığını kaydetti.

BİR YIL İÇİNDE 86 KÜLTÜREL ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİ

Kültür Sanat Komisyonu oluşturulduğunu ve kültür sanat çalışmalarını bu doğrultuda sürdürdüklerini belirten Yanılmaz, bir yıllık süreçte 86 adet kültür-sanat organizasyonu düzenlediklerini söyledi. Türkiye'de bir ilkle imza atarak üniversite öğrencilerine ücretsiz ulaşım imkanı sunduklarını ifade eden Yanılmaz,9.600 öğrencinin bu haktan yararlandığını belirtti. Başkan Yanılmaz yine Türkiye'de ilk kez Abdullahpaşa Mahallesi'nde çocuklara yönelik ücretsiz cep sinema salonunu çok yakında hayata geçireceklerini ifade etti.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE ÖNCÜLÜK EDİYORUZ

Mahalle toplantılarının belli aralıklarla sürdüğünü, her Çarşamba Halkla Görüş Günü toplantıları düzenlediklerini anlatan Yanılmaz, EBEGEM'le gençlerimize iş imkanı sunuyoruz. EBAM bünyesinde personelimize yönelik eğitim seminerleri düzenliyoruz. HABİTAT ile İletişim ve Bilişim Protokolü imzaladık. Annelerimizi daha da güçlendirmek için Türkiye'de 5. il olarak Anne Üniversitesi'ni açtık. Seyyar satıcılarımıza yönelik Belediye İş Merkezi üzerinde sabit bir çalışma ortamı hazırladık. Çocuklarımız için ücretsiz taekwando kursları başlattık. Kurduğumuz İşitme Engelliler Spor Kulübümüz kendi liginde zirvede bulunuyor. Belediyemizde vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet için tahsilat gişelerimizde sıramatik dönemi başlattık. Vatandaşlarımıza kolaylık sağlamak amacıyla Belediye Mobil Sayfamız hizmete girdi. Vatandaşlarımız Belediye'ye gelmeden de bazı işlemlerini gerçekleştirebilecek" şeklinde konuştu.

Su okuma ücretlerini kaldırdıklarını ve içme suyu fiyatlarında yüzde 10, atık su bedelinde ise yüzde 50 indirim gerçekleştirdiklerini belirten Yanılmaz, "Vatandaşa hizmet noktasında tüm gücümüzle çalışıyoruz. Hiç bir çalışmayı öylesine yapmıyoruz. Bundan sonra da usulen hiç bir çalışma yapmayacağız" dedi

Toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Yanılmaz, Belediye Meclis Üyeleri tarafından hazırlanan 1. Yıl pastasını da keserek basın mensuplarına ikram etti.