Mücahit Yanılmaz

Ara

  • image
  • image
  • image
  • image

Mahalle Sakinleriyle Kentsel Dönüşüm Konuşuldu

Elazığ Belediyesi tarafından 28 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilen ve alanında uzman kişilerin katıldığı Kentsel Dönüşüm Paneli sonrasında bugün de Cumhuriyet Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüme girecek konut sakinleriyle bir toplantı yapıldı.

Kentsel Dönüşüm toplantısına Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Başkan Yardımcıları Sedat Karataş, Kazim Özgür, birim müdürleri ile Cumhuriyet Mahallesi sakinleri katıldı.

BAŞKAN YANILMAZ:

“KENTSEL DÖNÜŞÜM HAYIRLI OLSUN”

Göreve geldiği günden bugüne şehirde birçok değişimin yaşandığını ifade eden Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, şehrin gelişip kalkınması adına önemli projelere imza attıklarını, tüm bu hizmetleri gerçekleştirirken olmazsa olmaz prensiplerinin başında attıkları her adımın ahirette hesabını vereceği şuurunda hareket ettikleri gerçeği olduğunu ifade etti.

Başkan Yanılmaz, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 “Bu şehri halkla birlikte yöneteceğiz, belediyenin dört duvarında kararlarımızı almayacağız ve her bir kararı sizlerle birlikte alacağız. Kentsel Dönüşümle ilgili alacağımız kararı sizlerle istişare ederek vereceğiz.

Bu şehri geleceğe taşımak ve şehrin gelecek yüz yılını planlamak bizlerin olmazsa olmazıdır. Herhangi bir depremde yıkılan bir evden hemşerimizi çıkarmaktansa o ev yıkılmadan önce tedbirleri almalıyız. Elâzığ’daki birkaç depreme fiilen şahit oldum. Adapazarı’ndaki deprem de ise yardım yapanlar arasındaydım. O zaman gerçekten çok büyük bir deprem yaşandı, Allah kimsenin başına vermesin. Tabi afatları engellemek gibi bir yetkimiz ve gücümüz olmasa bile tedbir alma imkânımız ve sorumluluğumuz  var.

Türkiye’de kentsel dönüşüm bu şekilde başladı. İnsanımızın daha huzurlu yaşaması için başladı. Depreme dayanıklı alanların oluşmasını sağlamak için kuruldu. Bizler buranın mühendislik ve müşavirlik ihalesini yaptık ve bu ihaleyi devletimiz karşıladı. Teknik olarak alandaki bütün çalışmalar yapıldı ve devam ediyor. Bir yerde bir işi yapmak istiyorsak öncelikle mevcut durumu ve hali hazırı çok iyi bilmemiz gerekiyor.

Bugün genel olarak sizlere bilgilendirme ihtiyacı duyduk, çünkü kentsel dönüşümde adım adım sona yaklaşıyoruz.  Bizlerin muhatabı sizlersiniz yani o mahallede oturan kardeşlerimizle istişarelerimizi yapacağız.

Mahallede oturan sakinimiz her kimse muhatabımız o olacak ve hemşerimizin bir derdi varsa o anlatacak biz dinleyeceğiz. Sizlerden ricamız aracı kullanmamanız ve hangi konuyu soracaksanız bizlere sormanızdır.

HAK SAHİPLERİNİN YANINDA OLACAĞIZ

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, hak sahiplerinin yanında olacaklarını belirterek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Belediye bir tarafta, hükümet bir tarafta, hak sahipleri bir tarafta bizler bu konuya böyle bakmıyoruz. Şehrimiz için gereken ne varsa onu yapacağız.

Birileri sizlere vekâletinizi bana verin ben sizin işlerinizi takip ederim derlerse bu olguya gerek yok. Hepimiz bire bir sizlerle muhatap olacağız. Olmazsa olmazlardan olan en büyük faktör adil olmaktır.

Hepiniz bizim kardeşimizsiniz, birini ötekinden asla ayırmayacağız.  Hangi kardeşim bir hakka sahipse hepiniz o hakka sahip olacaksınız. Birimizin önde diğerimizin arkada olma ihtimali asla söz konusu olmayacaktır.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Cumartesi günü iki önemli toplantıya ev sahipliği yaptıklarını belirterek konuşmasını şu şekilde tamamladı.

“Şehrimiz için önemli bir panele ev sahipliği yaptık ve bu panele alanında uzman akademisyenler katıldı. Kentsel Dönüşüm paneli tam 9 saat sürdü ve hepimiz istifade ettik. Panel sonrasında ise Vakıf Üniversite ile ilgili istişare toplantısı yaptık. İkinci Üniversitenin de kurulması için gereken tüm çalışmaları yapacağımızı belirtmek isterim.”

Toplantının sonunda ise Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinin Kentsel Dönüşümle ilgili görüşlerini dinledi.