Mücahit Yanılmaz

Ara

  • image
  • image
  • image

Elazığ'a İkinci Üniversite

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın girişimleriyle ilimize kurulması planlanan Vakıf Üniversitesi için istişare toplantısı yapıldı.

Ramada Otel’de gerçekleşen toplantıya Elazığ Valisi Dr. Murat Zorluoğlu, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, İnönü Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı Asım Künkül, ETSO Başkanı İdris Alan, Elazığ Belediyesi Başkan Yardımcıları, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Ramazan Gürgöze,  STK temsilcileri, Fırat Üniversitesi Öğretim Üyeleri, ASKON Şube Başkanı Abdullah Taylan Özdal, TÜMSİAD Şube Başkanı Hakan Arslan, Elazığ Ticaret Borsası Başkan Vekili Mustafa Uymaz, Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cemil Erdem, MÜSİAD Başkanı Hasan Uzun, MÜSİAD üyeleri, çok sayıda yatırımcı ve iş adamları, müteahhitler katıldı.

BAŞKAN YANILMAZ:

“ELAZIĞ İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTEYE KAVUŞACAK”

Bir şehri ayrıcalıklı yapan o şehri diğerlerinden farklı kılan özelikleri olduğunu belirten Başkan Yanılmaz, Elazığ’ın birçok özelliği ile öne çıkan ve ikinci bir üniversiteyi hak eden bir şehir olduğunu belirtti.

Şehrin yöneticileri, iş adamları, akademisyenler ve işadamlarını bir araya getirerek yeni bir üniversite kurulması konusunda istişare yapmak ve yol haritasını belirlemek için toplantıyı düzenledikleri belirten Başkan Yanılmaz, bu konuda en büyük desteği Fırat Üniversitesinin vereceğini belirtti.

VALİ ZORLUOĞLU:

“ELAZIĞ İKİNCİ ÜNİVERSİTEYİ KONUŞMA NOKTASINA GELMİŞTİR.”

Elazığ’ın zengin bir tarih ve kültür birikiminin olduğunu belirten Elazığ Valisi Dr. Murat Zorluoğlu, önemli bir ilim, irfan ve kültür şehri olan Elâzığ’ın ikinci bir üniversiteyi hayata geçirme konusunu rahatlıkla konuşacak bir seviyeye gelmiştir dedi.

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. İSMAİL YÜKSEK

“3. NESİL ÜNİVERSİTE DÖNEMİ BAŞLAMIŞTIR”

Eğitimin özel ve vakıf üniversitelerle daha farklı ve rekabete dayalı bir konuma yükseldiğini belirten Yıldız Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek Elazığ’ın yeni bir üniversiteyi kurarken dünya standartlarını yakalayabilecek bir altyapıyı hedeflemesi gerektiğini söyledi.

Elazığ’da ikinci bir üniversitenin açılmasının elbette önemli olduğunu ama asıl önemli olanın ise açılacak bölümlerin iyi bir fizibilitesinin yapılanarak stratejik olarak belirlenmesi gerektiğini belirten Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, bu konuda Fırat Üniversitesi olarak her türlü desteği vereceklerini  söyledi.

BARATA:

“ELAZIĞ, EĞİTİM ŞEHRİ OLABİLİR”

Vartaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, Elazığ’ın eğitim şehri olması konusunda ikinci üniversitenin önemli katkı sağlayacağını belirtti.

 ETSO BAŞKANI ALAN:

İkinci bir üniversitenin Elazığ’ın markalaşma sürecine önemli bir katkı sağlayacağını belirten ETSO başkanı İdris Alan, oluşacak komisyona her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Toplantı, katılımcıların Vakıf Üniversitesi ile ilgili görüş ve önerilerini sunmasıyla devam eti.