Mücahit Yanılmaz

Ara

  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Çöp Depolama Tesislerinde İncelemelerde Bulundum

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Çöteli Katı Atık Depolama Sahasında incelemelerde bulundu.

Elazığ Belediyesi'nin metan gazından elektrik enerjisi elde etme projesi kapsamında, yap-işlet-devret modeliyle kurulan çöpten elektrik üretim santralinde, çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.
Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz Başkan Yardımcıları ile birlikte bugün tesisleri ziyaret ederek, Elazığ Belediyesi Çevre Koruma Müdürü Mustafa Tepe ve yüklenici firma sorumlusundan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Başkan Yanılmaz yaptığı açıklamada, resmi prosedürlerin tamamlanmasının ardından tesisin kısa sürede üretime geçeceğini belirterek, "Çalışmalarımızın odak noktasında insan var. İnsanımızın rahatı ve huzuru için çalışmalar yapıyoruz. İnsanımızı en çok etkileyen unsurların başında ise çevre gelir. Bu nedenle çevremizi korumalı ve sahip çıkmalıyız" dedi.
Bundan 7 ay öncesine kadar Çöteli bölgesindeki çevre köylerin çöp nedeniyle büyük rahatsızlık yaşadığını ifade eden Başkan Yanılmaz, "Bir rüzgarla çöpler etrafa savruluyordu. Bugün çöp depoları rehabilite edildi. Enerji elde edilecek borular döşendi. Çöp gazdan enerji elde edebilecek noktaya geldik. Buralar bir müddet sonra sera haline gelecek ve sebze yetiştirilecek, yeşillendirme çalışmaları yapılacak. Elazığ çöp depolama ve çöpten enerji üretimi noktasında örnek illerden biri haline gelecek" diye konuştu.
Çöp depolama üniteleri ve çöp gazdan enerji üretme ünitelerinin örnek birer çalışma olduğuna dikkat çeken Başkan Yanılmaz, bu tesislerin hem öğrenciler için bir eğitim alanı olacağını, hem de gezi alanı olacağını kaydetti.
            YAKIN İLÇELERİN ÇÖPLERİ DE DEĞERLENDİRİLECEK
Çevre ilçelerde vahşi depolama yöntemiyle toplanan ve çevreye ciddi zararlar veren çöplerin de bu tesiste değerlendirileceğini dile getiren Başkan Yanılmaz, "Öncelikle yakın ilçelerimiz olan Keban, Baskil, Ağın, Sivrice ve Maden olmak üzere Yazıkonak, Akçakiraz ve Yurtbaşı beldelerimizin çöplerini bu alanda depolayacağız. Böylece bu ilçelerimizin çöp problemini de ortadan kaldırmış olacağız. Hedefimiz en yüksek oranda elektrik enerjisi üretmektir. Hedefimiz geri dönüşümü en iyi şekilde yapmaktır ve çevreyi koruyup kollamaktır. Bu hedeflerimiz doğrultusunda Elazığ örnek  kent olma yolunda adım adım ilerliyor" şeklinde konuştu.
Başkan Yanılmaz ve beraberindekiler daha sonra tesisi gezerek incelemelerde bulundu.